top of page
  • Writer's pictureYancep

Döviz Bazlı Yatırımın Kolay Yolu: Eurobond

Kurdaki hızlı artışla beraber döviz bazlı getiri arayışı da giderek artıyor. Dövizle kazanç sağlayabileceğin ve kolayca ulaşabileceğin bir yatırım aracı var desek…


Bugün konumuz Eurobond'lar!


Öncelikle “nedir?” ile başlayalım. Eurobond, devletlerin, banka ya da özel şirketlerin kaynak ihtiyaçları için kendi ülkeleri dışından döviz cinsinden ihraç ettikleri borçlanma araçlarıdır. Peki borçlanma aracı nedir? Borçlanma aracı, bir yatırımcının devlet veya kurumsal işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla onlara belirli bir süre değişken ya da sabit bir faiz oranı ile borç verdiği ve vade sonunda faiz getirisi elde ettiği bir yatırım biçimidir.


Eurobond'a geri dönelim. 💸 Eurobond'lar genellikle uzun vadede işlem görürler ve döviz üzerinden kaynak sağlarlar. Vadeleri genellikle 5- 30 yıl arasında değişiklik gösterdiğinden orta ve uzun vadeli yatırım araçları olarak kabul edilir. Amerikan Doları, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi uluslararası piyasalarda kabul görmüş para birimleri üzerinden ihraç edilebilmektedirler.


Peki sen Eurobond yatırımını nasıl yapabilirsin?


Cevap tabii ki de yatırım fonları! Eurobond yatırım fonları portföylerinde en az yüzde 80 oranında Eurobond bulundurur. Bu sayede tek fon ile kendine bir Eurobond sepeti oluşturabilirsin. Burada dikkat etmen gereken konu ülkenin risk puanı! Kredi risk primi olarak adlandırılan CDS değeri Eurobond fonlarının değerlerinin değişmesiyle doğrudan bağlantılıdır. CDS, yatırımcıların bir ülkenin yatırım araçlarına olan algısını ifade eder ve günlük olarak değişir. Ülkeye yönelik risk algısı arttıkça CDS oranları yükselir. Bu durumda Eurobond'ların faizi yükselirken Eurobond değerleri düşer. Eğer CDS puanı düşüş gösterirse faizler de düşer, Eurobond fiyatları da buna bağlı olarak yükselir. Yani döviz bazlı yatırımın yanında ülkenin risk primini de takip etmek oldukça önemli. ✨


Senin de her Yancep’li gibi yatırıma uzun vadeli baktığını düşünerek Eurobond'un uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu hatırlatmak isteriz.


Peki tek başına Eurobond alamaz mısın? Tabii ki de alabilirsin. Fakat Eurobond fonlarının sana sunduğu bazı avantajlar var.


İlk avantaj vergi 💰

Eurobond alacağın kurumun uyguladığı vergi, Eurobond'un özelliğine ve vadesine göre değişiklik gösterebilir. Eurobond yatırım fonunda ise sadece kazancın üzerinden %10 vergi verirsin.


Riski unutmayalım 🔎


Tek başına teker teker Eurobond seçmektense, bir sepete yatırım yaptığın için riski olabildiğince azaltmış olursun.


Uzman Yönetim 👩‍💻


Yatırım fonlarındaki uzman yönetimden bahsetmiştik. Fon yöneticileri, sen fondan çıkış yaptığında gerekli ödemenin yapılabilmesi için genellikle yüksek likiditeye sahip olan Eurobond'ları fon içinde tutarlar. Bu sayede istediğin zaman paranı çekebilme özgürlüğün vardır. Tek başına Eurobond aldığında ise karşı tarafta alıcı bulman gerekir.

Yancep'liler Eurobond yatırımı için Dolar Fon Sepeti'ni Kullanıyor!

Yancep’liler döviz bazlı yatırımlarını Eurobond dünyasında kaybolmadan Dolar Fon Sepeti ile kolayca yapabiliyor! Yancep dünyasının son üyelerinden olan Dolar Fon Sepeti ile sen de döviz bazlı yatırımını Yancep’te yapabilirsin. Dolar Fon Sepeti’ni yöneten uzmanlar sana Eurobond evrenindeki en verimli Eurobond'ları seçmek ve portföyünü yönetmek için çalışıyor.

Eğer hala Yancep’li olmadıysan hemen Google Play Store, App Store veya Huawei AppGallery üzerinden uygulamamızı indir, yatırım hesabını aç ve Yancep dünyasında yerini al. 🚀


Görüşlerin bizim için çok değerli! Her türlü soru ve yorumun için bize sosyal medya kanallarımızdan ve info@yancep.com e-posta adresi üzerinden her zaman ulaşabilirsin.


Yancep dünyası seni bekliyor! 🚀
300 views

Comments


bottom of page