top of page
  • Writer's pictureYancep

Geleceğimizin Merkezindeki Tema: ESG ve Sürdürülebilir Yatırım 🌍

Hem günümüzün hem de geleceğin en önemli temalarından olan sürdürülebilirlik kendi içerisinde farklı konulara ayrılıyor. Bu konulardan biri de ESG yatırımları. Bugünkü yazımızda hem ESG yatırımları hem de sürdürülebilirlik ile ilgili detayları inceleyeceğiz.ESG yatırımı nedir? 🔍


ESG, şirketleri çevresel ve sosyal etki, yönetişim uygulamaları gibi unsurlara göre değerlendirerek yatırım yapılan şirketin yapısına önem veren ve bilinçli yatırımcılar tarafından yatırımlarını önceliklendirmek için kullanılan kriterlerdir.


Günümüzde yatırımcılar, portföylerine ESG odaklı çalışmalar yapan şirketleri de ekleyerek toplum ve çevre üzerinde olumlu etkileri olan yatırımlar yapmak konusunda oldukça hassas davranıyor.


2022 yılında Harvard Hukuk Fakültesinde yapılan araştırmaya göre Kuzey Amerikalı yatırımcıların %79'u artık yatırım yaklaşımlarında ESG kriterlerini dikkate alıyor. Bu anlayış tüm dünyada giderek artmakta olan sürdürülebilir yatırım trendini destekliyor.


Peki ESG kavramı hangi temaları kapsıyor? 👀


Cinsiyet Eşitliği


Şirketlerin çalışan sayısında ve yönetim kadrolarında kadın istihdam oranları, maaş dağılımında adil olup olmadığı ESG yatırımcılarının önem verdiği konuların başında geliyor.


İklim Değişikliği


Çevreye duyarlı, sorumluluk alarak iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarda bulunan ve sürdürülebilir dünyaya katkı sağlayan her şirket ESG yatırımcılarının gözünde paha biçilemez bir değere sahip.


Şeffaflık


Şeffaf veriler ESG yatırımcılarının bir diğer önem verdiği konu. Bir örnek olarak 2008 krizinden sonra yöneticilerin kovulmalarının ardından ödenen el altı tazminatların ekonomiye ciddi bir yük olduğu düşünüldü, dolayısıyla şeffaf sözleşmeler aslında dolaylı olarak herkesi ilgilendiriyor.


İnsan ve Hayvan Hakları


Çeşitli azınlık grupların şirket içindeki oranı, global dünyaya adaptasyonda şirketleri yatırımcıların gözünde öne taşıyabiliyor. Bununla birlikte hayvan deneylerinin yapılmaması ve hayvanların korunması ile ilgili çalışmalar da bu açıdan önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.


Sağlık


Şirketlerin çalışanlarının sağlığına ne derece önem verdikleri ve uygun çalışma koşulları sunması sadece ESG yatırımcıları için değil hepimiz için dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.


Hangi Şirketlerin ESG Temasında Olduğunu Nasıl Anlayabilirsin?


Birçok finans firması ESG derecelendirmeleri ve puanlama sistemleri ile ortaya çıktı. Örneğin MSCI, dünya çapında 8.500'den fazla şirketi kapsayan ve onlara ESG standartlarına uygunluklarına göre puanlar veren bir derecelendirme sistemi oluşturdu.


ESG Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisin?


Her yatırımda olduğu gibi burada da en önemli kısım yatırım ürünlerini iyi analiz edip sonrasında doğru seçimi yapmak! Getirisi yüksek şirketleri araştırarak bunlardan doğru sepeti yapabilmek için şirketlerin bilançolarını ve ESG kriterlerine ne derece uyduklarını da düzenli olarak takip etmen gerekir. Uzun vadeli yatırımlarında sürdürülebilirlik önemli bir tema. Bu sebeple yatırımlarında sürdürülebilirliğe bugünden yer açman ve bu bugünden yer alman oldukça önemli.


111 views0 comments

Comments


bottom of page