top of page
  • Writer's pictureYancep

Öğrencilik Hayatında Nasıl Birikim ve Yatırım Yapabilirsin?

Sınavlar, belirsizlik, gelecek kaygısı… Tüm bunlar öğrencilik hayatında halihazırda senin için kötüyken bir de artan enflasyon sebebiyle işlerin senin için çok daha zor hale geldiğinin farkındayız. Gençliğinin en güzel yıllarını yaşarken bir yandan da eline geçen parayı idareli kullanman gerekiyor.


Erken yaşta birikim ve yatırım yapmanın öneminden sana daha önce bahsedenler olmuştur, fakat bunu tam olarak nasıl yapabileceğini hiç düşündün mü? 🤔

Bu blog yazımızda öğrenciyken günlük hayatında alabileceğin basit aksiyonlarla küçük de olsa nasıl birikim yapabileceğinden ve bu birikimini büyük hayallerine dönüştürebilmenin yollarından bahsedeceğiz. ⬇️ 1. Günlük Alışkanlıklarını Düşün! 📝 Sabah ilk dersten önce kahve içmeden ayılamıyor musun? Peki, kahveni okulun kafesinden almak yerine evde hazırlasan ayda kaç TL’nin cebinde kalacağını biliyor musun?


Günlük hayatında aslında farkında olmadan yaptığın ve çok rahat bir şekilde miktarını azaltabileceğin birçok harcaman var. Örneğin, sabahları beş dakikanı ayırıp günün ilk kahvesini evde hazırlamak veya yemekleri her gün dışarıdan söylemek yerine bazen evde yapmak gibi.


Sana para harcatan alışkanlıklarını gözden geçir ve bu masrafları nasıl düşürebileceğinin analizini yap. Bir süre sonra paranın kendiliğinden cebinde kaldığını görmeye başlayacaksın! 💰 2. Öğrencilik Haklarını Kullan! 🎒 Her ne kadar zaman zaman kimse seni düşünmüyor gibi gelse de, aslında öğrenci olduğun için sana verilmiş bazı haklar var. Öğrenci olduğun için sahip olduğun avantajları harcamalarında ne kadar kullandığını düşün.


Toplu taşımayı çok kullanan biriysen öğrenci abonmanlığı yaptırabilir, düzenli olarak yenilenmesini takip edebilirsin. Veya GSM operatörünün genç tarifelerinden yararlanarak avantajlardan faydalanabilir, kullanmak için abonelik ücreti ödediğin uygulamalardaki üyeliklerini gözden geçirebilirsin. Belki de okulunun spor salonu ve yemekhanesi sandığın kadar da kötü değildir, ne dersin?


Düzenli takip edeceğin bu süreçler, yalnızca elindeki paranın artmasını sağlamayacak, aynı zamanda bütçeni planlamayı öğrenmen konusunda da sana yardımcı olacak! 3. Eğlenmeyi İhmal Etme! 🎉 Elbette birikim ve yatırım yapmak senin için önemli, ancak para biriktirmek için sakın öğrencilik hayatında kendini sıkma. Bunun yerine, senin için daha iyi bir alternatifimiz var: Ne yaparken eğlendiğini ve eğlenmek için yüksek miktarda para harcamaya gerçekten gerek olup olmadığını gözden geçirmeyi deneyebilirsin. Örneğin arkadaşlarınla sürekli dışarıda bir mekanda buluşmak yerine bir kere de sahilde yürüyüşü tercih edebilir, hobilerin için gerekli olan masrafları kendin ödemek yerine okulunun ilgili kulübüyle iletişime geçebilirsin. Bu ay sana yakın olan yerlerde düzenlenen ücretsiz etkinliklerin tarihlerine bakmış mıydın? Parayı biriktirme tamam, peki biriktirdiğin bu küçük tutarı yatırıma nasıl dönüştürebileceğini bilmiyor musun? Yoksa hala kulaktan dolma bilgilerle mi parana değer katmaya çalışıyorsun?


Endişelenme, Yancep tam da bu konuda senin yanında! 🥁


Yancep’te SPK lisanslı uzmanlar tarafından hazırlanmış ve piyasanın durumuna göre düzenli olarak güncellenen fon sepetlerine tek işlemde yatırım yapabilir, risk tercihine ve hedeflerine göre yatırım yapmaya 1 TL ile bile başlayabilirsin.


Paranın senin için çalıştığı Yancep’te küçük tutarlarla yapacağın düzenli yatırımlarla paranı değerlendirirken sana kalan tek şey ise anın tadını çıkarmak!


Hemen Google Play Store, App Store veya Huawei AppGallery üzerinden uygulamamızı indir, yatırım hesabını aç ve Yancep dünyasında yerini al. 🚀

536 views0 comments

Comments


bottom of page