top of page
  • Writer's pictureYancep

Duyguların ve Mantığın Savaşı: Yatırım Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Bir kişinin bir günde 10.000’den fazla karar aldığını biliyor muydun? Bu kararların çoğu dürtüsel veya kısa vadeli olsa da bazıları uzun vadeli kararlar olduğu için bir hayli önemli oluyor. Neye yatırım yapacağına karar vermek gibi.


Bugünkü blog yazımızda yatırım kararı alırken nelere dikkat etmen gerektiğinden ve yatırım yapmayı kolaylaştıran Yancep portföylerinden bahsedeceğiz.Gün içinde hangi kıyafeti giyeceğine, ne yemek yiyeceğine, hangi yoldan işe gideceğine veya çalışma arkadaşından gelen basit bir e-postaya nasıl cevap vereceğine karar verirken farkında olmadan birçok seçim yapıyorsun. Yaptığın seçimlerin birçoğu hayatına anlık etki ederken bir kısmı ise geleceğini şekillendiriyor. Özellikle konu yatırım olunca para biriktirme veya harcama, hisse, gayrimenkul, döviz gibi varlıklar arasından doğru yatırım ürününü seçme gibi kararlar uzun vadeli olarak hayatını etkiliyor.


Yatırım kararları alınırken genellikle en rasyonel ve kârlı olanın tercih edildiği varsayılır. Fakat davranışsal iktisat uzun vadeli yatırım kararları alırken rasyonel olanın aksine en düşük maliyet en yüksek getiri tercihinden farklı da hareket edilebileceğini ortaya koyar. Bu da yatırımlarında her zaman senin için en ideal olanı seçemeyebileceğini gösteriyor.


Geçtiğimiz dönemde yaptığın kripto para yatırımlarını düşün, yatırımlarının kaçını çevreden duyarak değil de inceleyerek detayını bilerek ve makro trendlere bakarak yaptın? Çoğu kişinin cevabını biliyoruz :) Yalnız değilsin.


Peki ne yapmalısın? 🤔


Yatırım bir tercih işi! Ne kadar risk almaya hazırsın, birikiminin ne kadarlık bölümüyle yatırım yapacaksın, hedefin ve vaden ne olacak? Öncelikle seçenekleri değerlendirerek bu sorulara verdiğin cevaplara göre bir portföy oluşturman gerekiyor. Portföy kavramından daha önceki blog yazımızda bahsetmiştik. Portföy oluşturmakla da bitmiyor tabii, yatırım yaptıktan sonra tercihlerine bağlı kalman ve portföyünü yeni koşullara adapte etmen de oldukça önemli. 🎯


İşte tam da bu noktada Yancep senin yanında! 🥁


Yancep, hayatını kolaylaştırmak için risk/getiri tercihlerine göre gruplandırılmış sepetlere farklı oranlarda yatırım yapmanı sağlar. Yukarıda saydığımız tüm bileşenleri senden aldığı bilgiler çerçevesinde bir portföy dağılımına dönüştürür. Bu dağılım uzman portföy yöneticileri tarafından güncel piyasa koşullarına göre dönem dönem revize edilir. Böylece karar verme sürecini senin için kolaylaştıran Yancep, birikim hedefine ulaşman için her zaman yanındadır.


Yancep’liysen Portföy Öneri Anketi'ni tamamlayarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş sepetlere kolayca yatırımını yapabilir, uygulama bildirimlerini açarak dönem dönem seninle paylaşacağımız portföy değişikliklerinden haberdar olabilirsin. 🔔


Eğer hala Yancep’li olmadıysan hemen Google Play Store, App Store veya Huawei AppGallery üzerinden uygulamamızı indir, yatırım hesabını aç ve Yancep dünyasında yerini al. 🚀


Görüşlerin bizim için çok değerli! Her türlü soru ve yorumun için bize sosyal medya kanallarımızdan ve info@yancep.com e-posta adresi üzerinden her zaman ulaşabilirsin.


Yancep dünyası seni bekliyor! 🚀


164 views0 comments

Comments


bottom of page