top of page
  • Writer's pictureYancep

Portföy Neye Denir? Bir Portföyün İçinde Neler Var?

Portföyün sözlük anlamı bir kişi veya kurumun sahip olduğu tüm finansal ve finansal olmayan mal varlıklarıdır. Örneğin; bir kişinin portföyünde hisse senetleri, nakit para, yatırım fonları, mevduat, tahvil, eurobond vb. finansal ürünler ile gayrimenkul, araba, telif hakları gibi finansal olmayan mal varlıkları olabilir.


Peki neden portföy yapılır? Amacı nedir?

Portföyün amacı, bir kişi veya kurumun mal varlıklarının toplam değerini yansıtmaktır. Portföy, para birimi cinsinden ifade edilir. Örneğin: “Ahmet’in portföyü 100 bin TL değerinde” veya “A fonunun değeri 80 milyon TL gibi”. Bu değer günden güne, yıldan yıla değişkenlik gösterir çünkü içindeki ürünlerin değeri sabit değildir.


Örneğin bir yatırım fonunu düşün. Bu yatırım fonuna X fonu diyelim. X fonunun içinde döviz cinsinden ve TL cinsinden varlıklar bulunduğunu ve bu fonun değerinin 80 milyon TL olduğunu düşün. Döviz cinsi varlıkların ağırlıklarının toplamda %50 olduğunu ve eurobond, yabancı hisse senedi ve altından oluştuğunu varsayalım. Kalan %50 ağırlığındaki TL cinsi varlıkların ise tahvil, hisse senedi ve mevduattan oluştuğunu düşün.


1 hafta sonra döviz kurunda %10’luk düşüş yaşandığını ve fondaki diğer varlıkların değerinin değişmediğini varsayalım. X fonundaki %50 ağırlığa sahip döviz cinsi varlıkların değerinin %10 düştüğünü ve TL varlıkların değerinin aynı kaldığını görürüz. X fonu ise 1 hafta önceye kıyasla %5 değer kaybedecektir.


Peki portföyün faydası nedir?

Aslında yukarıdaki örnekte portföy yapmak seni daha büyük bir kayıptan korudu!

%50 TL - %50 döviz içeren X fonunda, döviz kurunda %10’luk değer kaybı olmasına rağmen portföyün sadece %5 değer kaybetti. X fonu %100 dövizde olsaydı %10 değer kaybedecekti. Sen de kendi portföyünü böyle düşünebilirsin.Modern portföy teorisinin en büyük öğretisi şudur: “Yumurtalarını tek bir sepette taşıma”. Her zaman portföyünü çeşitlendirmeye çalış. Hiçbir zaman tek bir varlıkta durma. Böylece uzun vadede hep kazançlı çıkar ve birikimlerine değer katarsın. Tek bir varlıkta durursan hem fazla risk almış olursun hem de getirilerin bir yıl iyi, bir yıl kötü olur ve devamlılık göstermez.


Bu yüzden yatırım yaparken sepet yapmak en önemli şeydir. Biz de Yancep’te uzun vadede dengeli olacak sepetler yapıyoruz ve risk profiline göre bunları sana sunuyoruz. Sen hangisini seçmek istersen onu seçip yatırım yolculuğuna kolayca ve emin ellerde başlıyorsun. Çünkü yatırım fonları profesyoneller tarafından yönetilir ve regülatörler tarafından kontrol edilir. Biz Yancep olarak bu yatırım fonlarından sepet yaparak risk-getiri dengesini bulup bizim düşündüğümüz en iyi varlık dağılımını sunuyoruz. Sana sadece seçmek kalıyor.


Mutlu kazançlar!


207 views0 comments

Comments


bottom of page