top of page

Merak Edilenler

Yancep nedir?

Yancep, risk tercihine ve hedeflerine göre uzmanlar tarafından hazırlanmış portföylere 1 TL ile bile yatırım yapabildiğin bir birikim ve yatırım uygulamasıdır. Yancep'teki yatırım fonları, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenli olarak denetlenen portföy yönetim şirketlerinin tarafından kurulmuştur. Yancep'teki yatırım fonları ile döviz, altın, gümüş, hisse senedi gibi yatırım araçlarının yanı sıra dünyanın geleceğini şekillendirecek teknoloji, gıda, temiz enerji gibi temalara da yatırım yapabilirsin.

Yancep güvenli midir?

Yancep, yalnızca Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı yatırım kuruluşları ile çalışır. Birikimin bu kurumların güvencesi ile korunmaktadır. Ayrıca fonun malvarlığı Takasbank güvencesinde koruma altındadır. Bu sayede, yatırım hesabı açma sürecinden itibaren gerçekleştireceğin her işlem yasalara ve mevzuatlara uygun şekilde gerçekleştirilir.

Yancep'te hangi yatırımları yapabilirim?

Yancep'te TEFAS'ta işlem gören 400'den fazla yatırım fonuna yatırım yapabilirsin. Bu fonlar farklı risk sınıflarındaki yatırım araçları ve temalara yatırım yapmaktadır.

Yancep'e nasıl ulaşabilirim?

Her türlü soru ve görüşün için bize info@yancep.com adresinden ulaşabilirsin.

Yancep'te yatırım hesabımı nasıl açabilirim?

Uygulamamız üzerinden yatırım hesabı açma işlemlerini başlatabilirsin. Yatırım hesabın sermaye piyasalarında 30 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet veren Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından açılır. Yatırım hesabını açma işlemin yarıda kalırsa sürecine kaldığın yerden devam edebilirsin. Eğer eski tip nüfus cüzdanı kullanıyorsan sözleşmeleri ıslak imzalı olarak Gedik Yatırım'a iletmen gerekmektedir. Eğer nüfus cüzdanın yeniyse ve telefonun NFT teknolojisini destekliyorsa, sözleşmeleri çevrimiçi ortamda imzalayarak görüntülü hesap açım teknolojisi ile tüm işlemlerini tamamlayabilirsin.

Yatırım hesabım ne zaman açılır?

Yatırım hesabın, hesap açma işlemlerini tamamlamanın ardından kısa bir süre sonra açılır. Hesabın açıldığında geçici şifrenin yer aldığı bir SMS alacaksın. Yatırım hesabın açıldıktan sonra, T.C Kimlik numaran ve şifrenle Yancep'e giriş yapabilirsin.

Görüntülü görüşmeyi nasıl yapabilirim?

Gedik Yatırım Hızlı Hesap uygulaması üzerinden birkaç dakika süren görüntülü görüşmeyi tamamlayabilirsin. Görüntülü görüşme için nüfus cüzdanını yanında bulundurman gerekmektedir. Görüntülü görüşme aşamasının ardından hesap açım sürecini tamamlamış olacaksın.

Görüntülü görüşme sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Görüntülü görüşme sırasında sabit bir internet bağlantısına sahip olduğundan ve kamerada yüzünün net ve aydınlık bir şekilde göründüğünden emin olmalısın. Ayrıca sürece yalnız devam etmen yatırım hesabını açman için kanunen zorunlu olduğundan yanında başka birinin bulunmamasına dikkat etmelisin. Görüntülü görüşme için nüfus cüzdanını yanında bulundurman gerekmektedir.

Eski tip nüfus cüzdanı kullanıyorum. Sözleşme teslimatını nasıl yapabilirim?

Eski tip nüfus cüzdanı kullanıyorsan, yatırımcı hesabının aktif olabilmesi için imzaladığın sözleşmelerin çıktısını alıp taratarak uygulamamız üzerinden yükleyebilirsin. Ayrıca, "Kurye istiyorum" seçeneği ile bu sözleşmeleri kuryenin sana getirmesini bekleyip sonrasında imzalayarak kuryeye teslim edebilir, hesap açma sürecini tamamlayabilirsin.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Uygulamamız üzerinden "Şifremi Unuttum" seçeneğine tıklayarak geçici şifreni SMS ile alabilirsin. Daha sonra geçici şifreni değiştirerek güvenliğin için kendi şifreni belirlemen gerekmektedir.

Şifrem bloke olunca ne yapmalıyım?

Şifren bloke olduğunda 0 (216) 453 00 53 numaralı Gedik Yatırım Yatırımcı İletişim Merkezini arayıp 6'yı tuşlayarak Hesap No ve Şifre İşlemleri ile ilgili müşteri temsilcisine bağlanabilirsin. Böylece müşteri temsilcisinden geçici şifreni alabilir, bu şifreyle Yancep'e giriş yaparak yeni şifreni kendin belirleyebilirsin.

Yancep hesabımı nasıl kapatabilirim?

Yancep hesabını menü içerisinden kapatabilirsin. Yancep hesabını kapatman Gedik Yatırım'da açmış olduğun yatırım hesabını kapatman anlamına gelmemektedir. Gedik Yatırım hesabını kapatmak için sana en yakın Gedik Yatırım şubesine gidebilir veya Yatırımcı İletişim Merkezi'ni (+90 (216) 453 00 53) arayabilirsin.

Yatırım fonu nedir?

Kanun hükümleri uyarınca tasarruf sahiplerinden katılma payı karşılığında toplanan para ya da diğer varlıklarla, tasarruf sahipleri hesabına, inançlı mülkiyet esaslarına göre fon izahnamesinde belirtilen varlıklar ve işlemlerden oluşan portföy veya portföyleri işletmek amacıyla portföy yönetim şirketleri tarafından içtüzük ile kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan mal varlığına verilen isimdir.

Tasarrufum yatırım fonunda güvende mi?

Yatırım fonlarının malvarlığı, kurucu ve yöneticisinin malvarlığından ayrı olarak resmi Takas ve Saklama Bankası olan Takasbank güvencesi altında saklanmaktadır. Ayrıca SPK Kanunu uyarınca, fon malvarlığı rehin edilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü kişiler tarafından haczedilemez. Yani fon malvarlığının korunması kanun ile güvence altına alınmıştır.

 

Yatırım fonlarının kurucu, yönetici ve saklayıcısının fon ile ilgili tüm hesap ve işlemleri SPK'nın denetimi altındadır. Ayrıca bağımsız denetim kuruluşları periyodik olarak yatırım fonlarının denetimini gerçekleştirmektedir.

Fon katılma payı nedir?

Katılma payı, yatırımcının fon portföyüne kaç adet payla ortak olduğunu gösterir.

Fonlar kim tarafından yönetilir?

Fonun yatırım yapabileceği varlıklar konusunda yeterli bilgi sahibi, SPK düzey 3 lisans sahibi ve sermaye piyasası alanında en az beş yıllık tecrübeye sahip portföy yöneticileri tarafından yönetilir.

Yatırım fonları ne gibi avantajlar sağlar?

Tasarrufunuz, profesyonel ve güvenilir yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

 

Yatırım fonuna alınan menkul kıymetler sabit getirili, dövize endeksli ve ortaklık payı gibi araçlarla çeşitlenmesi nedeniyle riskin en aza indirilmesi mümkün olur.

 

Menkul kıymetler ile ilgili kontrol, tahsil gibi işlerin fon yönetimince yapılmasından dolayı kaynak kullanımını gerektiren işlemler uzmanlar tarafından yapılır.

 

Küçük tasarruflarla temin edilemeyecek kazanç potansiyeli yatırım fonları tarafından olanak haline getirilir.

 

Fon portföyündeki değer artışlarının portföy değerine günlük olarak yansıtılması nedeniyle işlemiş gelir ile birlikte gerek ihtiyacı kadar gerekse tamamını istendiği anda paraya çevirebilecektir.

 

Büyük montanlı alım satımlar nedeniyle zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır.

Fon nasıl gelir elde eder? Fon fiyatı nasıl değişir?

Fon sahip olduğu menkul kıymetlerden kâr payı veya faiz geliri elde eder. Elde edilen gelir fon portföy değerine yansıtılır.

 

Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı artabilir. Eğer fon fiyatı yükselen bu menkul kıymeti satarsa sermaye kazancı elde eder. Fon elde ettiği bu sermaye kazancını veya zararını fon portföy değerine yansıtır.

 

Eğer yatırım fonu fiyatı yükselen menkul kıymeti satmıyorsa, değer artışı fon portföy değerine yansıdığı için katılma paylarının fiyatı artar.

TEFAS nedir?

TEFAS, fon yatırımcılarının, merkezi bir platform üzerinden yatırım fonu katılma belgelerini satma ve geri satın almalarını sağlayan, tam otomatik, entegre takas ve saklama ve Takasbank - MKK sistemini gerçekleştiren elektronik bir platformdur.

 

Türkiye'de işlem gören tüm yatırım fonlarının getirilerini, fiyat bilgilerini, yatırımcı sayılarını, tarihsel verilerini ve farklı fon ve yatırım araçları ile karşılaştırma verilerini www.tefas.gov.tr adresinden kolayca takip edebilirsin. 

Valör nedir? Yatırımımı nasıl etkiler?

Yatırım fonları, valörlü işlem görme durumlarına göre ihbarlı ve ihbarsız olarak ikiye ayrılmaktadır.

İhbarsız fon emirleri, o günün fiyatı ile aynı gün gerçekleşir. Örneğin, sabit getirili bir yatırım aracı olan ve mevduata alternatif olan para piyasası fonlarında valör yoktur. Yani emir verdiğin anda fona yatırım yapabilir ya da yaptığın yatırımı nakde dönüştürebilirsin.

İhbarlı (valörlü işlem gören) fonlarda, o günün fiyatı dikkate alınır. Emir gerçekleşme (valör) günü ile emrin gerçekleşeceği fiyat bilgisi, her fonun izahnamesinde yer alan “valör atlama saati” dikkate alınarak belirlenir. Örneğin, fonun valör atlama saatinin 13.30 olduğunu varsayalım. Saat 13.30'a kadar vereceğin alım ya da satım emrinde fonun o akşamki kapanış fiyatı üzerinden yatırımını değerlendirmiş olursun. Peki saat 13.30'dan sonra emir verirsen ne olur? Bu sefer fonun bir sonraki günkü kapanış fiyatı ile yatırımını değerlendirirsin.

Önemli Bilgi: Hisse senetleri gibi yatırım fonlarında da T+1, T+2, T+3 uygulaması vardır. "T" senin fonun alım ya da satım emrini verdiğin gündür. "+1", "+2", "+3" rakamları ise fonun izahnamesinde belirtilen alım ya da satım emrinin hesaba geçme süresini belirtir. Yatırım fonlarında gün sayısı olarak genelde T+2  uygulanmaktadır. Yani yatırım yaptığın fona alım ya da satım emri verdiğinde bu işlemin hesaba geçme süresi 2 gün sürmektedir. Paran bu süre boyunca Takasbank nezdinde korunma altındadır. Farklı yatırım fonu türlerinde izahnameye göre bu işlem 3 gün sürebilmektedir.

Yancep hesabıma nasıl giriş yapabilirim?

Uygulamayı indirdikten sonra cep telefonu numaran ile Yancep'e kayıt olabilirsin. Yancep'te yatırıma başlamak için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı Gedik Yatırım'da yatırım hesabı açman gerekmektedir. Hesap açılışını uygulama içerisinden online olarak gerçekleştirebilirsin. Hesap açılışının ardından T.C Kimlik Numaran ve şifren ile yatırım hesabına giriş yapabilirsin.

Fon alış - satış saatleri nelerdir?

Yatırım fonlarının alış ve satış işlemleri iş günlerinde yapılabilmektedir. Alış ve satış saatleri her fon için farklılık göstermektedir. Alış ve satış saatlerini her fonun kendi detay sayfası içerisinden görebilirsin.

Fon alış ve satış işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirim?

Yancep cüzdanındaki "Kullanılabilir Bakiyen" ile fonlara minimum alış tutarları dahilinde yatırım yapabilirsin. Bu işlemleri fonun alış - satış kuralları çerçevesinde adet veya tutar olarak gerçekleştirebilirsin.

Portföy Öneri Anketi nedir?

Yatırıma nereden başlayacağını veya hangi fona yatırım yapacağını bilmiyorsan ana sayfada yer alan Portföy Öneri Anketi'ne tıklayıp birkaç soruyu yanıtlayarak bize risk tercihin ve hedeflerinden bahsedebilir, sana özel hazırlanmış portföy önerini alabilirsin.

Hedef Seçimi nedir?

Ana sayfada bulunan "Hedef Seçimi" özelliği ile birikim hedefini seçip hedefin için ne tutarda yatırım yapacağını belirterek hedefine giden yolda sana eşlik edecek yatırım fonunu seçebilir, hedefine ne zaman ve nasıl ulaşabileceğini takip edebilirsin.

Risk Seviyesi nedir?

Risk seviyesi, yatırım fonlarının risk ve getiri oranları hakkında değerlendirme yapmanı sağlayacak karşılaştırılabilir bir değerdir. Risk değeri, 1 (en düşük risk) ile 7 (en yüksek risk) arasında hesaplanır. Hesaplamalar Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirlenen formüller çerçevesinde fonun yöneticisi olan portföy yönetim şirketi tarafından yapılır ve TEFAS'ta yayınlanır.

Yancep’teki fonların fiyatları nasıl oluşuyor ve hangi aralıklarda değişiyor?

Yancep’te yatırım yaptığın fonların fiyatları fonların içinde yer alan hisse senedi, döviz, tahvil gibi yatırım araçlarının o gün oluşan fiyatları üzerinden hesaplanır. Fiyatlar günde bir defa olmak üzere hesaplanarak ertesi iş gününde ilan edilir. Özetle bugün gördüğün fiyat aslında dün oluşan fiyattır. Bu fiyatları uygulamamız üzerinden kolayca takip edebilirsin.

Fon almak ya da satmak istediğinde hangi günün fiyatı uygulanır?

Piyasaların açık olduğu günlerde saat 13.30’a kadar verdiğin fon alış-satış talimatları, o günü takip eden ilk hesaplama gününün fiyatı üzerinden işleme alınır. Şimdi, bu durumu bir örnekle açıklayalım: Diyelim ki, pazartesi günü 13.30’a kadar fon için satış emrini oluşturdun. Bu durumda, bu fonun fiyatı pazartesi akşamı hesaplanacak ve satış emrin, hesaplanan bu fiyat üzerinden gerçekleştirilecek. Emrini 13.30 sonrası verirsen bir sonraki gün oluşacak fiyattan işlemin gerçekleşir. Tüm bu süreçleri alış-satış esnasındaki onay ekranından ve "Cüzdanım" sekmesinde yer alan "Bekleyen İşlemlerim" bölümünden takip edebilirsin.

Hangi saat aralıklarında para çekme işlemi talimatı verebilirim?

Yancep cüzdanından kendi hesabına para aktarma işlemlerini iş günlerinde 09.00 - 15.00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsin.

Hangi saat aralıklarında para yatırma işlemi yapabilirim?

Hafta sonu ve hafta içi EFT saatinden sonra yaptığın para yatırma işlemlerinde, paran ilk iş gününde hesabına geçer. Havale ile hesabına gönderilen para transferlerinde herhangi bir saat ve gün kısıtı olmamaktadır.

Çekmek istediğim tutar banka hesabıma ne zaman geçer?

Paran, para çekme talebini gerçekleştirdikten sonra kullanmış olduğun banka hesabına dakikalar içerisinde geçecektir.

Ne kadarlık para çekme işlemi yapabilirim?

Para çekme işlemi talimatı oluşturman için 20 TL alt limit bulunmaktadır.

Hangi para birimlerinde para çekme-yatırma işlemi yapabilirim?

Yancep'teki para çekme-yatırma işlemlerini Türk lirası (TL) cinsinden yapabilirsin.

Para çekme ücreti var mı?

EFT işlemlerinde Yancep cüzdanından kendi hesabına para aktarmak istediğinde aşağıdaki ücretlendirme yapılmaktadır. 0 - 5.000 TL arası 6 TL, 5.001 - 100.000 TL arası 12 TL, 100.001 ve üstü 22,5 TLdir.

Para yatırırken açıklama bölümünü kopyalamayı unuttum. Paramı nasıl geri alacağım?

Bu durumda paran gün içinde banka hesabına geri dönecektir.

Yatırmak istediğim tutar Yancep cüzdanıma ne zaman geçer?

Kullanmış olduğun banka uygulaması üzerinden para yatırma talebini gerçekleştirdikten sonra paran Yancep cüzdanına dakikalar içerisinde geçecektir.

Ne kadarlık para yatırma işlemi yapabilirim?

Para yatırma işlemlerin için herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.

Simulasyon Hesaplama
Portföy Getiri Hesaplaması
bottom of page