top of page
  • Writer's pictureYancep

Yancep’te Fon Sepeti Alış Satışı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisin?

Yancep’te yatırım yaptığın fon sepetlerinin yatırım fonlarından oluştuğundan daha önce bahsetmiştik. Bu blog yazımızda ise, hem bize en çok sorduğun sorulara yanıt vermek hem de uygulamamız üzerinden fon sepeti alış satışı yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini anlatmak istedik.

Hadi ilk sorudan başlayalım… ⬇️

Yancep’teki fon sepetlerinin fiyatları nasıl oluşuyor ve hangi aralıklarda değişiyor? 👀 Yancep’te yatırım yaptığın fon sepetlerinin fiyatı, aynı diğer yatırım fonlarında olduğu gibi fon sepetinin içinde yer alan hisse senedi, döviz, tahvil gibi yatırım araçlarının o gün oluşan fiyatları üzerinden hesaplanır. Fiyatlar günde bir defa olmak üzere hesaplanarak ertesi iş gününde ilan edilir. Özetle bugün gördüğün fiyat aslında dün oluşan fiyattır. Bu fiyatları Yancep uygulaması üzerinden kolayca takip edebilirsin.

Fon sepetini almak ya da satmak istediğinde hangi günün fiyatı uygulanıyor? 🗓️ Kısaca anlatmak gerekirse, piyasaların açık olduğu günlerde saat 13.30’a kadar verdiğin fon sepeti alış satış talimatları, o günü takip eden ilk hesaplama gününün fiyatı üzerinden işleme alınıyor.

Şimdi, bu durumu bir örnekle açıklayalım: Diyelim ki, Pazartesi günü 13.30’a kadar fon sepetin için satış emrini oluşturdun. Bu durumda, bu fon sepetinin fiyatı Pazartesi akşamı hesaplanacak ve satış emrin, hesaplanan bu fiyat üzerinden gerçekleştirilecek.


Fon sepeti alış satış emri verdiğini varsayalım. Paranın hesabından çekilmesi veya hesabına yatırılması ne zaman gerçekleşir? 💸

Hisse senetlerinde ve diğer yatırım araçlarında olduğu gibi Yancep’te yer alan fon sepetlerinde de bir valör tarihi, yani takas süresi vardır. Buradan valörün ne demek olduğunu detaylı olarak inceleyebilirsin.


Fon sepetinin alış emrini verdikten sonra paranın hesaptan çekilip fon sepetinin alınması genellikle 1-2 iş günü sürmektedir. İçinde yabancı menkul kıymet bulunan fon sepetlerinde bu süre 3-4 iş gününe kadar çıkabilir. Aynı şekilde, fon sepetini satarken de çoğunlukla para hesabına 1-2 iş günü içinde geçerken, bazı fon sepetleri için bu süre 3-4 iş gününe kadar uzayabilir.


Endişelenmene hiç gerek yok, paran bu süreçte Takasbank güvencesinde koruma altında! Valör tarihi, sadece fon sepetinin içindeki varlıkların muhasebeleşmesi için gerekli.

Unutma!


Yancep’te SPK lisanslı uzmanlar tarafından hazırlanmış ve piyasanın durumuna göre düzenli olarak güncellenen fon sepetlerine tek işlemde yatırım yapabilir, risk tercihine ve hedeflerine göre yatırım yapmaya 1 TL ile bile başlayabilirsin. 🥁


Hemen Google Play Store, App Store veya Huawei AppGallery üzerinden uygulamamızı indir, yatırım hesabını aç ve Yancep dünyasında yerini al. 🚀


Görüşlerin bizim için çok değerli! Her türlü soru ve yorumun için bize sosyal medya kanallarımızdan ve info@yancep.com e-posta adresi üzerinden her zaman ulaşabilirsin. #fonsepeti #yatırımfonu #alış #satış #valör #birikim #yatırım #yancep

595 views0 comments

Comments


bottom of page