top of page
  • Writer's pictureYancep

Yatırım Yaparken Bileşik Getirinin Gücü Nasıl Kullanılır?

İnternette “Nasıl Yatırım Yapabilirim?” diye arama yaptığında yüzlerce içerik bulabilirsin. Fakat yatırım ile ilgili en temel üç bilgi için çok fazla efor sarf etmene gerek yok. Yatırım ile ilgili öğrenilmesi gereken üç temel bilgi bileşik getiri, uzun vadeli yatırım ve portföyü çeşitlendirmektir.


Bu yazımızda bileşik getiriye odaklanacağız ve Yancep ile bileşik getirinin gücünü nasıl kullanabileceğini anlatacağız.Bileşik getiri nedir? 🤔


Bileşik getiri, en basit tabiriyle yatırımdan elde edilen karın tekrar yatırıma dönüştürülerek yeni getiriler elde edilmesine denir. Bugün herhangi bir yatırım aracına 100 TL yatırdığını varsayalım. Bu yatırım ürününün aylık getirisi 10% oldu. Bir ay sonunda 110 TL birikime ulaştın.


Bu 110 TL ‘yi yine aynı yatırım ürününde tutmaya devam ettin ve her ay anapara ve karların 10% getiri ile katlanmaya devam etti. Bu yöntem ile uzun süre devam ettiğinde bileşik getirinin gücünü anlayacak ve paranın senin için çalıştığını göreceksin.


Biraz örneklerle açıklamaya çalışalım…


Birkaç örnek ile bileşik getiri mucizesini incelemeye devam edelim. Öncelikle kısa vadeli ve ufak yatırımlar ile başlayalım. Aylık 200 TL kahve masrafın olduğunu ve bu tutarı her ay Yancep Yapay Zeka Fon Sepeti’ne yatırarak 1 yıl boyunca hiç çekmediğini düşünelim. Bir yılın sonunda yaklaşık 6 bin TL birikimin olacaktır. Her ay yatırdığın 200 TL‘ler sonucunda aslında anaparan 2400 TL olurken, bileşik getirinin de etkisiyle anaparanın iki katından fazla birikim elde etmiş olursun.


Hadi biraz tutarları yükseltelim ve yatırım vadesini uzatalım. Yancep Büyüme Fon Sepetine her ay 1.000 TL yatırım yaptığını ve 5 yıl boyunca paranı hiç çekmediğini düşünelim. Bu durumda yaklaşık 1,7 milyon TL’lik bir birikim elde etmiş olursun. Bu denli yüksek tutarlara erişmek başlangıçta hayal gibi görünse de belirli bir süreden sonra bileşik getiri mucizesi ortaya çıkıyor.


Einstein bir finansçı olmamasına rağmen bileşik getiri matematiğini çok iyi anlayabildiği için “Bileşik getiri dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.” sözünü literatüre kazandırmıştır. Yancep’in en önemli değer önerilerden biri de uzun vadeli yatırımla birlikte bileşik getirinin gücünü kullanmaktır. Kullanıcılarımıza bu doğrultuda ürünler sunmayı amaçlarken yakın zamanda “Temettü Fon Sepetini” de ekleyerek portföyünüzü çeşitlendirmeye devam edeceğiz.


Sen de hemen Yancep'teki fon sepetlerine yatırım yaparak bileşik getirinin avantajlarını test edebilirsin!


Eğer hala Yancep’li olmadıysan hemen Google Play Store, App Store veya Huawei AppGallery üzerinden uygulamamızı indir, yatırım hesabını aç ve Yancep dünyasında yerini al. 🚀


Görüşlerin bizim için çok değerli! Her türlü soru ve yorumun için bize sosyal medya kanallarımızdan ve info@yancep.com e-posta adresi üzerinden her zaman ulaşabilirsin.


Yancep dünyası seni bekliyor! 🚀


Notlar:

• Geçmiş getiriler, gelecek getiriler için garanti teşkil etmemektedir.

• Getirilerin hesaplanmasında Yapay Zeka Fon Sepeti ve Büyüme Fon Sepeti’nin 13.11.2021 – 15.11.2022 tarihleri arasındaki getiri verileri kullanılmıştır. Fon sepetlerinin getirilerinin yazıda verilen süre boyunca sabit kalacağı hipotetik olarak belirtilmiştir.

• Yatırım tavsiyesi içermemektedir.

• Kaynak: TEFAS6,534 views0 comments

Comentários


bottom of page